2021 Hyundai Elantra Blue HEV
The 2021 Hyundai Elantra Blue HEV is a 104-hp inline-4 with a 6-speed dct and front-wheel drive. It starts at $23,550 MSRP and is rated at 54 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $23,550 |
| MSRP with Destination | $24,555 |
| Destination Charge | $1,005 |
| Engine | |
| Engine Type | Kappa 1.6L GDI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder Hybrid |
| Horsepower | 104 hp @ 5,700 rpm |
| Torque | 109 lb-ft @ 4000 rpm (195 lb-ft total system output) rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with D-CVVT (Dual Continuously Variable Valve Timing) |
| Bore and Stroke | 72.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | GDI (Gasoline Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed DCT (Dual Clutch Transmission) |
| 1st Gear | 3.867 |
| 2nd Gear | 2.217 |
| 3rd Gear | 1.371 |
| 4th Gear | 0.93 |
| 5th Gear | 0.956 |
| 6th Gear | 0.767 |
| Reverse | 5.351 |
| Final Drive | 4.438 |
| Fuel Economy | |
| City | 53 MPG |
| Highway | 56 MPG |
| Combined | 54 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, 23mm stabilizer bar, and gas shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link independent with coil springs, 18mm stabilizer bar, and gas shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | 23mm |
| Rear Stabilizer Bar | 18mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 15.0" Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 14.0" Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 6.5J Alloy |
| Wheels Rear | 16 x 6.5J Alloy |
| Tires Front | 205/55R16 |
| Tires Rear | 205/55R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.1 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 55.7 in |
| Wheelbase | 107.1 in |
| Front Track | 62.4 in |
| Rear Track | 62.8 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 14.2 ft³ |
| Curb Weight | 2,965 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.6 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 50.5 in |