2021 Hyundai Elantra N Line MT
The 2021 Hyundai Elantra N Line MT is a 201-hp turbocharged inline-4 with a 6-speed manual and front-wheel drive. It starts at $24,100 MSRP and is rated at 28 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $24,100 |
| MSRP with Destination | $25,105 |
| Destination Charge | $1,005 |
| Engine | |
| Engine Type | Smartstream G1.6T GDI DOHC 16-valve Turbocharged Inline 4-cylinder |
| Horsepower | 201 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500-4500 rpm |
| Redline | 7,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with CVVD (Continuously Variable Valve Duration) |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Turbo-GDI (Turbocharged Gasoline Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Manual with rev-matching |
| 1st Gear | 3.308 (36 mph **) |
| 2nd Gear | 1.962 (60 mph **) |
| 3rd Gear | 1.294 (92 mph **) |
| 4th Gear | 0.976 (121 mph **) |
| 5th Gear | 0.778 (152 mph **) |
| 6th Gear | 0.633 (187 mph **) |
| Reverse | 3.583 |
| Final Drive | 4.467 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, 23mm stabilizer bar, and gas shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link independent with coil springs, 17mm stabilizer bar, and gas shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | 23mm |
| Rear Stabilizer Bar | 17mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0" Ventilated Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J Alloy |
| Tires Front | 235/40R18 Goodyear Eagle F1 (summer) |
| Tires Rear | 235/40R18 Goodyear Eagle F1 (summer) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.1 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 55.9 in |
| Wheelbase | 107.1 in |
| Front Track | 61.7 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 14.2 ft³ |
| Curb Weight | 2,954 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.7 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 50.5 in |
** Theoretical max speed per gear at redline