2021 Hyundai Kona SEL Plus AWD
The 2021 Hyundai Kona SEL Plus AWD is a 147-hp inline-4 with a 6-speed automatic w/ shiftronic, drive mode select, torque-vectoring by braking and all-wheel drive. It starts at $25,550 MSRP and is rated at 27 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $25,550 |
| MSRP with Destination | $26,735 |
| Destination Charge | $1,185 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L MPI Atkinson Cycle DOHC 16-valve Inline-4 (Nu) |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, D-CVVT (Intake & Exhaust) |
| Bore and Stroke | 81 x 97 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | MPI (Multi-Point Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (Active On-Demand) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Automatic (A6GF1-2) w/ SHIFTRONIC, Drive Mode Select, Torque-Vectoring by Braking |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.648 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with coil springs, hollow stabilizer bar, gas shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link Independent, stabilizer bar, gas shock absorber |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0" x 1.0" Ventilated Disc (305 x 25 mm) |
| Rear Brake Disc | 11.2" x 0.4" Solid Disc (284 x 10 mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0J Alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0J Alloy |
| Tires Front | 215/55R17 all-season |
| Tires Rear | 215/55R17 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 164 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 61 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Front Track | 61.5 in |
| Rear Track | 61.9 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Cargo Volume | 19.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,085 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 34.6 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |