2021 Hyundai Kona Limited FWD
The 2021 Hyundai Kona Limited FWD is a 175-hp turbocharged inline-4 with a 7-speed ecoshift dual clutch w/ shiftronic, drive mode select, torque-vectoring by braking and front-wheel drive. It starts at $26,300 MSRP and is rated at 30 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $26,300 |
| MSRP with Destination | $27,485 |
| Destination Charge | $1,185 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L Turbo GDI DOHC 16-valve Inline-4 (Gamma) |
| Horsepower | 175 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500-4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 77 x 85 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Turbo GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 7-speed EcoShift Dual Clutch (Dry) w/ SHIFTRONIC, Drive Mode Select, Torque-Vectoring by Braking |
| 1st Gear | 3.929 |
| 2nd Gear | 2.318 |
| 3rd Gear | 2.043 |
| 4th Gear | 1.07 |
| 5th Gear | 0.822 |
| 6th Gear | 0.884 |
| 7th Gear | 0.721 |
| Reverse | 5.304 |
| Final Drive | 4.294 |
| Fuel Economy | |
| City | 28 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with coil springs, hollow stabilizer bar, gas shock absorber |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (CTBA), gas shock absorber |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0" x 1.0" Ventilated Disc (305 x 25 mm) |
| Rear Brake Disc | 11.2" x 0.4" Solid Disc (284 x 10 mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J Alloy |
| Tires Front | 235/45R18 all-season |
| Tires Rear | 235/45R18 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 164 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 61 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Front Track | 61.4 in |
| Rear Track | 61.7 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Cargo Volume | 19.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,043 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 34.6 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |