2021 Hyundai Sonata N Line
The 2021 Hyundai Sonata N Line is a 290-hp 2.5-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed n wet dual clutch and front-wheel drive. It starts at $33,300 MSRP and is rated at 27 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $33,300 |
| MSRP with Destination | $34,305 |
| Destination Charge | $1,005 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, DOHC 16-valve, Turbocharged GDI+MPI (CVVT) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 290 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 1650–4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed N Wet Dual Clutch with paddle shifters |
| 1st Gear | 3.643 |
| 2nd Gear | 2.304 |
| 3rd Gear | 2.217 |
| 4th Gear | 1.621 |
| 5th Gear | 0.884 |
| 6th Gear | 0.702 |
| 7th Gear | 0.791 |
| 8th Gear | 0.66 |
| Reverse | 3.697 |
| Final Drive | 4.077 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with stabilizer bar, gas shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link independent with stabilizer bar, gas shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.6" ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.8" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19" |
| Wheels Rear | 19" |
| Tires Front | 245/40R19 |
| Tires Rear | 245/40R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.9 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 111.8 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 16 ft³ |
| Curb Weight | 3,552 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 46.1 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
| Hip Room Rear | 54.4 in |