2021 Hyundai Tucson Limited AWD
The 2021 Hyundai Tucson Limited AWD is a 181-hp 2.4-liter inline-4 with a 6-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $30,800 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $30,800 |
| MSRP with Destination | $31,985 |
| Destination Charge | $1,185 |
| Engine | |
| Engine Type | Theta 2.4L GDI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder (2,359cc); aluminum block and head; CVVT |
| Displacement | 2.4 L |
| Horsepower | 181 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 175 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; Continuously Variable Valve Timing (CVVT) |
| Bore and Stroke | 88 x 97 mm |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Injection Type | GDI (direct injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | HTRAC AWD (active on-demand) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed automatic (AGMF2) with SHIFTRONIC; torque converter with OD lock-up; gear ratios: 1st 4.639 / 2nd 2.826 / 3rd 1.841 / 4th 1.386 / 5th 1.000 / 6th 0.772 / Rev 3.385; final drive: 3.195:1; drive modes: Normal / Sport / Smart (console-mounted selector) |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.195 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs; 24.7 mm hollow stabilizer bar; gas-pressurized shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link independent; 23.0 mm hollow stabilizer bar; gas-pressurized shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | 24.7 mm (hollow) |
| Rear Stabilizer Bar | 23.0 mm (hollow) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 305 x 25 mm (12.0 in.) |
| Rear Brake Disc | Solid disc, 302 x 10 mm (11.9 in.) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0J x 18 in. alloy |
| Wheels Rear | 7.0J x 18 in. alloy |
| Tires Front | 225/55R18 |
| Tires Rear | 225/55R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.4 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 105.1 in |
| Ground Clearance | 6.4 in |
| Cargo Volume | 31 ft³ |
| Curb Weight | 3,629 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.2 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 38.2 in |
| Shoulder Room Front | 57.1 in |
| Shoulder Room Rear | 55.5 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 54.5 in |