2021 Hyundai Veloster 2.0 MT
The 2021 Hyundai Veloster 2.0 MT is a 147-hp inline-4 with a 6-speed manual, hillstart assist, drive mode select: normal/sport and front-wheel drive. It starts at $18,900 MSRP and is rated at 28 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $18,900 |
| MSRP with Destination | $19,905 |
| Destination Charge | $1,005 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L MPI Atkinson Cycle DOHC 16-valve Inline-4 (Nu) |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Redline | 6,200 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, D-CVVT (Intake & Exhaust), swing arms w/ HLA |
| Bore and Stroke | 81 x 97 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | MPI (Multi-Point Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Manual (M6CF3-1), Hillstart Assist, Drive Mode Select: Normal/Sport |
| 1st Gear | 3.308 (31 mph **) |
| 2nd Gear | 1.962 (52 mph **) |
| 3rd Gear | 1.294 (79 mph **) |
| 4th Gear | 0.976 (104 mph **) |
| 5th Gear | 0.778 (131 mph **) |
| 6th Gear | 0.633 (161 mph **) |
| Reverse | 3.583 |
| Final Drive | 4.467 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut, 23 mm stabilizer bar, twin-tube gas shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link Independent, 15 mm stabilizer bar, twin-tube hydraulic shock absorber |
| Front Stabilizer Bar | 23 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 15 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0" x 0.9" Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 10.3" x 0.4" Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0J Alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0J Alloy |
| Tires Front | 215/45R17 all-season |
| Tires Rear | 215/45R17 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 166.9 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 55.1 in |
| Wheelbase | 104.3 in |
| Front Track | 61.5 in |
| Rear Track | 62 in |
| Ground Clearance | 5.6 in |
| Cargo Volume | 19.9 ft³ |
| Curb Weight | 2,701 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.1 in |
| Headroom Rear | 35.9 in |
| Legroom Front | 42.6 in |
| Legroom Rear | 34.1 in |
| Shoulder Room Front | 56 in |
| Shoulder Room Rear | 54.3 in |
** Theoretical max speed per gear at redline