2021 Hyundai Veloster Turbo
The 2021 Hyundai Veloster Turbo is a 201-hp turbocharged inline-4 with a 7-speed ecoshift dual clutch w/ shiftronic, paddle shifters, hillstart assist and front-wheel drive. It starts at $25,750 MSRP and is rated at 30 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $25,750 |
| MSRP with Destination | $26,755 |
| Destination Charge | $1,005 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L Turbo GDI DOHC 16-valve Inline-4 (Gamma) |
| Horsepower | 201 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500-4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, MLA (Mechanical Lash Adjuster) |
| Bore and Stroke | 77 x 85.4 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Turbo GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 7-speed EcoShift Dual Clutch (D7UF1) w/ SHIFTRONIC, paddle shifters, Hillstart Assist |
| 1st Gear | 3.643 |
| 2nd Gear | 2.174 |
| 3rd Gear | 1.826 |
| 4th Gear | 1.024 |
| 5th Gear | 0.809 |
| 6th Gear | 0.854 |
| 7th Gear | 0.717 |
| Reverse | 4.696 |
| Final Drive | 4.643 |
| Fuel Economy | |
| City | 28 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut, 24 mm stabilizer bar, twin-tube gas shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link Independent, 19 mm stabilizer bar, twin-tube hydraulic shock absorber |
| Front Stabilizer Bar | 24 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 19 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0" x 1.0" Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 10.3" x 0.4" Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J Alloy (C-type) |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J Alloy (C-type) |
| Tires Front | 225/40R18 all-season |
| Tires Rear | 225/40R18 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 166.9 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 55.1 in |
| Wheelbase | 104.3 in |
| Front Track | 61 in |
| Rear Track | 61.5 in |
| Ground Clearance | 5.6 in |
| Cargo Volume | 19.9 ft³ |
| Curb Weight | 2,899 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 36.9 in |
| Headroom Rear | 35.9 in |
| Legroom Front | 42.6 in |
| Legroom Rear | 34.1 in |
| Shoulder Room Front | 56 in |
| Shoulder Room Rear | 54.3 in |