2021 Hyundai Veloster N DCT
The 2021 Hyundai Veloster N DCT is a 275-hp turbocharged inline-4 with a n 8-speed wet dual clutch transmission w/ paddle shifters, hillstart assist, n grin control: normal/eco/sport/n/n custom and front-wheel drive. It starts at $33,750 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $33,750 |
| MSRP with Destination | $34,755 |
| Destination Charge | $1,005 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Turbo GDI DOHC 16-valve Inline-4 (Theta) |
| Horsepower | 275 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 260 lb-ft @ 1450-4700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, E-CVVT |
| Bore and Stroke | 86 x 86 |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Injection Type | Turbo GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | N Corner Carving Differential (LSD w/ electronic control) |
| Transmission | |
| Transmission | N 8-speed Wet Dual Clutch Transmission w/ paddle shifters, Hillstart Assist, N Grin Control: Normal/Eco/Sport/N/N Custom |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ ECS (Electronically Controlled Suspension), twin-tube gas shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link Independent w/ ECS (Electronically Controlled Suspension), twin-tube hydraulic shock absorber |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.6" Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 12.4" Ventilated Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 8.0J Alloy |
| Wheels Rear | 19 x 8.0J Alloy |
| Tires Front | 235/35R19 Pirelli P Zero summer |
| Tires Rear | 235/35R19 Pirelli P Zero summer |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 166.9 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 55.1 in |
| Wheelbase | 104.3 in |
| Ground Clearance | 5.6 in |
| Cargo Volume | 19.9 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.1 in |
| Headroom Rear | 35.9 in |
| Legroom Front | 42.6 in |
| Legroom Rear | 34.1 in |
| Shoulder Room Front | 56 in |
| Shoulder Room Rear | 54.3 in |