2021 Hyundai Veloster N N 6MT
The 2021 Hyundai Veloster N N 6MT is a 275-hp 2.0-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed manual and front-wheel drive. It starts at $32,250 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $32,250 |
| MSRP with Destination | $33,255 |
| Destination Charge | $1,005 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, 2.0L Turbo GDI DOHC (Theta, twin-scroll turbo) |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 275 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 260 lb-ft @ 1450-4700 rpm |
| Redline | 6,750 rpm |
| Valvetrain | DOHC E-CVVT, 16-valve with MLA |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | GDI (Turbocharged) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | Electronic LSD - Hydraulic Torque Vectoring Control (TVC) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Manual with Hillstart Assist Control (M6GF2) |
| 1st Gear | 3.083 (38 mph **) |
| 2nd Gear | 1.931 (61 mph **) |
| 3rd Gear | 1.696 (70 mph **) |
| 4th Gear | 1.276 (93 mph **) |
| 5th Gear | 1.027 (115 mph **) |
| 6th Gear | 0.854 (138 mph **) |
| Reverse | 3.588 |
| Final Drive | 4.333 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, 21mm stabilizer bar, ECS |
| Rear Suspension | Multi-link, 19mm stabilizer bar, ECS |
| Front Stabilizer Bar | 21mm |
| Rear Stabilizer Bar | 19mm |
| Turning Diameter | 38.12 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.6" x 1.2" ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.4" x 0.8" ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19" x 8.0J Alloy |
| Wheels Rear | 19" x 8.0J Alloy |
| Tires Front | 235/35R19 Pirelli P-Zero Summer Performance |
| Tires Rear | 235/35R19 Pirelli P-Zero Summer Performance |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 167.9 in |
| Width | 71.3 in |
| Height | 54.9 in |
| Wheelbase | 104.3 in |
| Front Track | 61.2 in |
| Rear Track | 61.6 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 19.9 ft³ |
| Curb Weight | 3,106 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.1 in |
| Headroom Rear | 35.9 in |
| Legroom Front | 42.6 in |
| Legroom Rear | 34.1 in |
| Shoulder Room Front | 56 in |
| Shoulder Room Rear | 54.3 in |
** Theoretical max speed per gear at redline