2021 Hyundai Venue SE
The 2021 Hyundai Venue SE is a 121-hp inline-4 with an intelligent variable transmission and front-wheel drive. It starts at $18,750 MSRP and is rated at 31 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $18,750 |
| MSRP with Destination | $19,935 |
| Destination Charge | $1,185 |
| Engine | |
| Engine Type | Gamma Gen 2 1.6L DPI DOHC 16-valve Transverse Inline 4-cylinder |
| Horsepower | 121 hp @ 6,300 rpm |
| Torque | 113 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with Mid-Phase CVVT (Continuously Variable Valve Timing) |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Injection Type | DPI (Dual Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | Intelligent Variable Transmission (IVT) with SHIFTRONIC and Hill Start Assist Control |
| 1st Gear | 2.68 |
| Reverse | 2.822 |
| Fuel Economy | |
| City | 30 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, stabilizer bar, and gas twin-tube shock absorbers |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle with twin-tube shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0" Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 8.0" Drum Brake |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15 x 6.0J Alloy |
| Wheels Rear | 15 x 6.0J Alloy |
| Tires Front | 185/65R15 |
| Tires Rear | 185/65R15 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 159.1 in |
| Width | 69.7 in |
| Height | 61.6 in |
| Wheelbase | 99.2 in |
| Front Track | 61.2 in |
| Rear Track | 61.6 in |
| Ground Clearance | 6.69 in |
| Approach Angle | 21.3° |
| Departure Angle | 32° |
| Cargo Volume | 18.7 ft³ |
| Curb Weight | 2,612 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 38.6 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 34.3 in |
| Shoulder Room Front | 53.9 in |
| Shoulder Room Rear | 53.7 in |
| Hip Room Front | 52.1 in |
| Hip Room Rear | 43.5 in |