2022 Hyundai Elantra N Line
The 2022 Hyundai Elantra N Line is a 201-hp turbocharged inline-4 with a 7-speed dual clutch transmission w/ shiftronic and front-wheel drive. It starts at $25,700 MSRP and is rated at 31 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $25,700 |
| MSRP with Destination | $26,795 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L Turbo GDI DOHC 16-valve CVVD Inline-4 |
| Horsepower | 201 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500-4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve CVVD |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Turbo GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | N Corner Carving Differential (LSD w/ electronic control) |
| Transmission | |
| Transmission | 7-speed Dual Clutch Transmission (D7UF1) w/ SHIFTRONIC |
| 1st Gear | 3.643 |
| 2nd Gear | 2.174 |
| 3rd Gear | 1.826 |
| 4th Gear | 1.024 |
| 5th Gear | 0.809 |
| 6th Gear | 0.854 |
| 7th Gear | 0.717 |
| Reverse | 3.583 |
| Final Drive | 4.643 |
| Fuel Economy | |
| City | 28 MPG |
| Highway | 36 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Premium |
| Tank Capacity | 12.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ ECS (Electronic Controlled Suspension), 23 mm hollow stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link Independent w/ ECS (Electronic Controlled Suspension), rear chassis brace, 17 mm hollow stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | 23 mm hollow |
| Rear Stabilizer Bar | 17 mm hollow |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0" Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 10.3" Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J Alloy |
| Tires Front | 235/40R18 Hankook Ventus S1 all-season |
| Tires Rear | 235/40R18 Hankook Ventus S1 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.1 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 55.9 in |
| Wheelbase | 107.1 in |
| Front Track | 61.7 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 14.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,020 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.7 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 50.5 in |