2022 Hyundai Ioniq 5 SEL AWD
The 2022 Hyundai Ioniq 5 SEL AWD is a 320-hp with a single-speed reduction gear and all-wheel drive. It starts at $49,750 MSRP and is rated at 98 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $49,750 |
| MSRP with Destination | $51,045 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Engine Type | Dual Permanent-Magnet Synchronous Motors (PMSM) — Front 74 kW + Rear 165 kW |
| Horsepower | 320 hp |
| Torque | 446 lb-ft |
| Injection Type | Electric — 77.4 kWh / 697V battery |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (HTRAC) |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed Reduction Gear (Shift-by-Wire) |
| 1st Gear | 2.263 |
| Final Drive | 4.706 |
| Fuel Economy | |
| City | 110 MPG |
| Highway | 87 MPG |
| Combined | 98 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Multi-link (5-link) |
| Turning Diameter | 39.3 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8" ventilated (Φ325×30t) |
| Rear Brake Disc | 12.8" solid (Φ325×12t) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19" × 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 19" × 7.5J Alloy |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.5 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 63 in |
| Wheelbase | 118.1 in |
| Front Track | 64.6 in |
| Rear Track | 65 in |
| Ground Clearance | 6.1 in |
| Cargo Volume | 27.2 ft³ |
| Curb Weight | 4,464 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 38.7 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 57.7 in |
| Shoulder Room Rear | 57.7 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 53.6 in |