2022 Hyundai Kona SEL AWD
The 2022 Hyundai Kona SEL AWD is a 147-hp 2.0-liter inline-4 with an intelligent variable transmission and all-wheel drive. It starts at $24,600 MSRP and is rated at 30 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $24,600 |
| MSRP with Destination | $25,895 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, 2.0L MPI Atkinson DOHC |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with DCVVT |
| Bore and Stroke | 81.0 × 97.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (Active On-Demand) |
| Transmission | |
| Transmission | Intelligent Variable Transmission (IVT) with SHIFTRONIC |
| 1st Gear | 2.68 |
| Reverse | 2.822 |
| Final Drive | 5.715 |
| Fuel Economy | |
| City | 28 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Front Stabilizer Bar | Hollow |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Turning Diameter | 34.8 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0" ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.2" solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17" × 7.0J Alloy |
| Wheels Rear | 17" × 7.0J Alloy |
| Tires Front | 215/55R17 |
| Tires Rear | 215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 165.6 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 61 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Front Track | 61.5 in |
| Rear Track | 61.9 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Cargo Volume | 19.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,064 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 35.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |