2022 Hyundai Kona Limited AWD
The 2022 Hyundai Kona Limited AWD is a 195-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with a 7-speed ecoshift dct and all-wheel drive. It starts at $30,100 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $30,100 |
| MSRP with Destination | $31,395 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, 1.6L Turbo-GDI DOHC |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 195 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500–4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 75.6 × 89.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | GDI (Turbocharged) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (Active On-Demand) |
| Transmission | |
| Transmission | 7-speed EcoShift DCT (Dry) |
| 1st Gear | 3.929 |
| 2nd Gear | 2.318 |
| 3rd Gear | 2.043 |
| 4th Gear | 1.07 |
| 5th Gear | 0.822 |
| 6th Gear | 0.884 |
| 7th Gear | 0.721 |
| Reverse | 5.304 |
| Final Drive | 4.294 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Front Stabilizer Bar | Hollow |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Turning Diameter | 34.8 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0" ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.2" solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18" × 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 18" × 7.5J Alloy |
| Tires Front | 235/45R18 |
| Tires Rear | 235/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 165.6 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 61 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Front Track | 61.4 in |
| Rear Track | 61.7 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Cargo Volume | 19.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,271 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 35.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |