2022 Hyundai Kona N
The 2022 Hyundai Kona N is a 276-hp 2.0-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed dct and front-wheel drive. It starts at $34,200 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,200 |
| MSRP with Destination | $35,495 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, 2.0L Turbo-GDI Flat Power DOHC |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 276 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 289 lb-ft @ 2100–4700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 86.0 × 86.0 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | GDI (Turbocharged) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | Electronic LSD (N Corner Carving Differential) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed DCT (Wet Friction) with Paddle Shifters |
| 1st Gear | 3.714 |
| 2nd Gear | 2.261 |
| 3rd Gear | 2.174 |
| 4th Gear | 1.621 |
| 5th Gear | 0.927 |
| 6th Gear | 0.767 |
| 7th Gear | 0.878 |
| 8th Gear | 0.698 |
| Reverse | 3.697 |
| Final Drive | 3.933 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Front Stabilizer Bar | Hollow |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Turning Diameter | 38.3 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 14.2" ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.4" ventilated |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19" × 8.0J Alloy |
| Wheels Rear | 19" × 8.0J Alloy |
| Tires Front | 235/40R19 |
| Tires Rear | 235/40R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 165.9 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 61.6 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 62 in |
| Ground Clearance | 6.8 in |
| Cargo Volume | 19.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,340 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 35.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |