2022 Hyundai Kona Electric Limited
The 2022 Hyundai Kona Electric Limited is a 201-hp with a single-speed reduction gear and front-wheel drive. It starts at $42,500 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $42,500 |
| MSRP with Destination | $43,795 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Engine Type | 150 kW Permanent-Magnet Synchronous Motor (PMSM) |
| Horsepower | 201 hp @ 3,600 rpm |
| Torque | 291 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed Reduction Gear |
| Final Drive | 7.981 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil spring |
| Rear Suspension | Multi-link and trailing arm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 305 x 25 mm ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 300 x 10 mm solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0J alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0J alloy |
| Tires Front | 215/55R17 |
| Tires Rear | 215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 165.6 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 61.2 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Front Track | 61.6 in |
| Rear Track | 62 in |
| Ground Clearance | 6.2 in |
| Cargo Volume | 19.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,836 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 37.7 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 33.4 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |