2022 Hyundai Palisade Limited FWD
The 2022 Hyundai Palisade Limited FWD is a 291-hp 3.8-liter V6 with an 8-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $45,840 MSRP and is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $45,840 |
| MSRP with Destination | $47,135 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Engine Type | Lambda II 3.8L Atkinson Cycle GDI V6 |
| Displacement | 3.8 L |
| Horsepower | 291 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 262 lb-ft @ 5200 rpm |
| Valvetrain | Dual-CVVT, Atkinson-cycle capable |
| Bore and Stroke | 96 x 87 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic with SHIFTRONIC (Shift-by-Wire) |
| 1st Gear | 4.808 |
| 2nd Gear | 2.901 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.424 |
| 5th Gear | 1.219 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.799 |
| 8th Gear | 0.648 |
| Reverse | 3.425 |
| Final Drive | 3.648 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 18.8 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with coil springs |
| Rear Suspension | Multi-link independent, separate spring & damper |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 340 x 30 mm |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 305 x 11 mm |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20" x 7.5J |
| Wheels Rear | 20" x 7.5J |
| Tires Front | 245/50 R20 |
| Tires Rear | 245/50 R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 196.1 in |
| Width | 77.8 in |
| Height | 68.9 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 67.2 in |
| Rear Track | 67.6 in |
| Ground Clearance | 7.9 in |
| Cargo Volume | 18 ft³ |
| Curb Weight | 4,231 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.7 in |
| Headroom Rear | 40.1 in |
| Legroom Front | 44.1 in |
| Legroom Rear | 42.4 in |
| Shoulder Room Front | 61.2 in |
| Shoulder Room Rear | 60.8 in |
| Hip Room Front | 58.1 in |
| Hip Room Rear | 57.7 in |