2022 Hyundai Santa Cruz Limited AWD
The 2022 Hyundai Santa Cruz Limited AWD is a 281-hp 2.5-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed wet dual clutch and all-wheel drive. It starts at $40,170 MSRP and is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $40,170 |
| MSRP with Destination | $41,465 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L Turbo GDI+MPI DOHC 16-Valve Inline-4 |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 281 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 1700–4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve |
| Bore and Stroke | 85.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | GDI + MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | HTRAC AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Wet Dual Clutch |
| 1st Gear | 3.429 |
| 2nd Gear | 2.217 |
| 3rd Gear | 2.217 |
| 4th Gear | 1.621 |
| 5th Gear | 0.86 |
| 6th Gear | 0.673 |
| 7th Gear | 0.791 |
| 8th Gear | 0.653 |
| Reverse | 3.697 |
| Final Drive | 4.846 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 17.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8" / 325mm ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.8" / 325mm solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 7.5J |
| Wheels Rear | 20 x 7.5J |
| Tires Front | 245/50R20 |
| Tires Rear | 245/50R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 195.7 in |
| Width | 75 in |
| Height | 66.7 in |
| Wheelbase | 118.3 in |
| Front Track | 64.7 in |
| Rear Track | 64.9 in |
| Ground Clearance | 8.6 in |
| Approach Angle | 17.5° |
| Departure Angle | 23.2° |
| Curb Weight | 4,123 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.7 in |
| Headroom Rear | 40.1 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 57.6 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Rear | 53.5 in |