2022 Hyundai Santa Fe SE AWD
The 2022 Hyundai Santa Fe SE AWD is a 191-hp 2.5-liter inline-4 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $29,400 MSRP and is rated at 24 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $29,400 |
| MSRP with Destination | $30,695 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-cylinder, DOHC 16-valve, GDI+MPI |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 191 hp @ 6,100 rpm |
| Torque | 181 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (HTRAC active on-demand) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed automatic with SHIFTRONIC® |
| 1st Gear | 4.487 |
| 2nd Gear | 2.764 |
| 3rd Gear | 1.773 |
| 4th Gear | 1.388 |
| 5th Gear | 1.208 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.799 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.801 |
| Final Drive | 4.081 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 17.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, gas-pressurized shocks |
| Rear Suspension | Multi-link independent, separated spring & shocks, gas-pressurized |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8" ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.0" solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18" |
| Wheels Rear | 18" |
| Tires Front | 235/60R18 |
| Tires Rear | 235/60R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 188.4 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 66.3 in |
| Wheelbase | 108.9 in |
| Front Track | 64.8 in |
| Rear Track | 65.2 in |
| Ground Clearance | 8.2 in |
| Cargo Volume | 36.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,799 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.2 in |
| Headroom Rear | 39 in |
| Legroom Front | 44.1 in |
| Legroom Rear | 41.7 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 58.3 in |
| Hip Room Front | 57.5 in |
| Hip Room Rear | 56.3 in |