2022 Hyundai Sonata Limited
The 2022 Hyundai Sonata Limited is a 180-hp turbocharged inline-4 with a smartstream 8-speed automatic torque converter, shiftronic and front-wheel drive. It starts at $34,400 MSRP and is rated at 31 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,400 |
| MSRP with Destination | $35,445 |
| Destination Charge | $1,045 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L Turbo-GDI DOHC 16-valve Inline-4 CVVD (Smartstream) |
| Horsepower | 180 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500-4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, CVVD |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Turbo GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Smartstream 8-speed automatic torque converter, SHIFTRONIC |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Final Drive | 3.367 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 37 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut, stabilizer bar, gas shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link, stabilizer bar, gas shock absorber |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0" Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 11.2" Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J Aluminum Alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J Aluminum Alloy |
| Tires Front | 235/45R18 |
| Tires Rear | 235/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.9 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 111.8 in |
| Front Track | 63.7 in |
| Rear Track | 63.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 16 ft³ |
| Curb Weight | 3,336 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 37.4 in |
| Legroom Front | 46.1 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
| Hip Room Rear | 54.4 in |