2022 Hyundai Tucson Limited Hybrid AWD
The 2022 Hyundai Tucson Limited Hybrid AWD is a 180-hp turbocharged inline-4 with a 6-speed automatic torque converter and all-wheel drive. It starts at $38,050 MSRP and is rated at 37 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $38,050 |
| MSRP with Destination | $39,345 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Engine Type | Smartstream 1.6L Turbo-GDI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder |
| Horsepower | 180 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500-4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with CVVD (Continuously Variable Valve Duration) |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Turbo-GDI (Gasoline Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | HTRAC All-Wheel Drive (Active On-Demand) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Automatic Torque Converter with SHIFTRONIC and Paddle Shifters (Shift-by-Wire) |
| 1st Gear | 4.638 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.32 |
| Fuel Economy | |
| City | 37 MPG |
| Highway | 36 MPG |
| Combined | 37 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, stabilizer bar, and gas-pressurized shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link independent with stabilizer bar and gas-pressurized shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8" Ventilated Disc (325 mm) |
| Rear Brake Disc | 12.0" Solid Disc (300 mm); Electronic Parking Brake with Auto Vehicle Hold |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 19 x 7.5J Alloy |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.3 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 65.6 in |
| Wheelbase | 108.5 in |
| Front Track | 63.6 in |
| Rear Track | 63.9 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Cargo Volume | 38.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,752 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.1 in |
| Headroom Rear | 38.7 in |
| Legroom Front | 41.1 in |
| Legroom Rear | 41.3 in |
| Shoulder Room Front | 57.6 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Rear | 53.9 in |