2022 Hyundai Veloster N N DCT
The 2022 Hyundai Veloster N N DCT is a 275-hp 2.0-liter turbocharged inline-4 with a n 8-speed wet dual-clutch transmission and front-wheel drive. It starts at $34,000 MSRP and is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,000 |
| MSRP with Destination | $35,095 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | Theta 2.0L Turbocharged GDI DOHC 16-valve I4 (1,998cc); twin-scroll turbocharger; aluminum block and head; bore x stroke 86 x 86 mm (square); 9.5:1 compression; 275 hp @ 6,000 rpm; 260 lb-ft @ 1,450-4,700 rpm; Electronic Continuously Variable Valve Timing (E-CVVT); variable exhaust valve system; large bore exhaust outlets |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 275 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 260 lb-ft @ 1450-4700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; Electronic Continuously Variable Valve Timing (E-CVVT); MLA (mechanical lash adjuster) |
| Bore and Stroke | 86 x 86 mm (square) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | GDI (direct injection), turbocharged (twin-scroll) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | N Corner Carving Differential / Torque Vectoring Control (TVC); electronic LSD (hydraulic) |
| Transmission | |
| Transmission | N 8-speed wet dual-clutch transmission with paddle shifters; gear ratios: 1st 3.714 / 2nd 2.261 / 3rd 2.174 / 4th 1.621 / 5th 0.927 / 6th 0.767 / 7th 0.878 / 8th 0.698 / Rev 3.697; final drive: 3.800:1 (1st/2nd/5th/6th/Rev) / 2.714:1 (3rd/4th/7th/8th); drive modes: Normal / Eco / Sport / N / N Custom |
| 1st Gear | 3.714 |
| 2nd Gear | 2.261 |
| 3rd Gear | 2.174 |
| 4th Gear | 1.621 |
| 5th Gear | 0.927 |
| 6th Gear | 0.767 |
| 7th Gear | 0.878 |
| 8th Gear | 0.698 |
| Reverse | 3.697 |
| Final Drive | 3.8 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded Required |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut; 21 mm stabilizer bar; Electronic Controlled Suspension (ECS); gas-filled hydraulic twin-tube shock absorbers; coil springs |
| Rear Suspension | Multi-link independent; 19 mm stabilizer bar; Electronic Controlled Suspension (ECS); hydraulic twin-tube shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.6 in. x 1.2 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.4 in. x 0.8 in. ventilated disc; hand-type parking brake |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 in. alloy |
| Wheels Rear | 19 in. alloy |
| Tires Front | 235/35R19 Pirelli P ZERO (summer) |
| Tires Rear | 235/35R19 Pirelli P ZERO (summer) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 167.9 in |
| Width | 71.3 in |
| Height | 54.9 in |
| Wheelbase | 104.3 in |
| Front Track | 61.9 in |
| Rear Track | 61.6 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 19.9 ft³ |
| Curb Weight | 3,247 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.1 in |
| Headroom Rear | 35.9 in |
| Legroom Front | 42.6 in |
| Legroom Rear | 34.1 in |
| Shoulder Room Front | 56 in |
| Shoulder Room Rear | 54.3 in |