2022 Hyundai Venue SEL
The 2022 Hyundai Venue SEL is a 121-hp inline-4 with a smartstream ivt, shiftronic, hill start assist and front-wheel drive. It starts at $20,750 MSRP and is rated at 31 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $20,750 |
| MSRP with Destination | $22,045 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L DPI DOHC 16-valve Inline-4 (Gamma Gen 2) |
| Horsepower | 121 hp @ 6,300 rpm |
| Torque | 113 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, Mid-Phase CVVT |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Injection Type | DPI (Dual Port Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Smartstream IVT (Intelligent Variable Transmission), SHIFTRONIC, Hill Start Assist |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 11.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with coil springs, stabilizer bar, gas shock absorber (twin-tube) |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle, twin-tube shock absorber |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0" Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 10.3" Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.5J x 17 Alloy |
| Wheels Rear | 6.5J x 17 Alloy |
| Tires Front | 205/55R17 |
| Tires Rear | 205/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 159.1 in |
| Width | 69.7 in |
| Height | 61.6 in |
| Wheelbase | 99.2 in |
| Front Track | 60.4 in |
| Rear Track | 60.9 in |
| Ground Clearance | 6.69 in |
| Approach Angle | 21.3° |
| Departure Angle | 32° |
| Cargo Volume | 18.7 ft³ |
| Curb Weight | 2,612 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.4 in |
| Headroom Rear | 38.6 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 34.3 in |
| Shoulder Room Front | 53.9 in |
| Shoulder Room Rear | 53.7 in |
| Hip Room Front | 52.1 in |
| Hip Room Rear | 43.5 in |