2023 Hyundai Elantra Limited
The 2023 Hyundai Elantra Limited is a 147-hp inline-4 with a smartstream ivt and front-wheel drive. It starts at $26,500 MSRP and is rated at 34 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $26,500 |
| MSRP with Destination | $27,615 |
| Destination Charge | $1,115 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L MPI Atkinson Cycle DOHC 16-valve Inline-4 |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, D-CVVT (Intake & Exhaust) |
| Bore and Stroke | 81 x 97 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | MPI (Multi-Point Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Smartstream IVT (Intelligent Variable Transmission) |
| Fuel Economy | |
| City | 30 MPG |
| Highway | 40 MPG |
| Combined | 34 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 12.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut, 22 mm hollow stabilizer bar |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle |
| Front Stabilizer Bar | 22 mm hollow |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0" Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 10.3" Solid Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0J Alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0J Alloy |
| Tires Front | 225/45R17 |
| Tires Rear | 225/45R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.1 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 55.7 in |
| Wheelbase | 107.1 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 62.7 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 14.2 ft³ |
| Curb Weight | 2,725 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.7 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 50.5 in |