2023 Hyundai Elantra N N DCT
The 2023 Hyundai Elantra N N DCT is a 276-hp turbocharged inline-4 with a n 8-speed wet dual-clutch transmission and front-wheel drive. It starts at $34,400 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,400 |
| MSRP with Destination | $35,515 |
| Destination Charge | $1,115 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Turbocharged GDI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder ("Flat Power") |
| Horsepower | 276 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 289 lb-ft @ 2100–4700 rpm |
| Bore and Stroke | 86 x 86 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Turbo GDI (Gasoline Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Differential Type | N Corner Carving Differential (Electronic Limited-Slip Differential) |
| Transmission | |
| Transmission | N 8-speed Wet Dual-Clutch Transmission with SHIFTRONIC Paddle Shifters |
| 1st Gear | 3.714 |
| 2nd Gear | 2.261 |
| 3rd Gear | 2.174 |
| 4th Gear | 1.621 |
| 5th Gear | 0.927 |
| 6th Gear | 0.767 |
| 7th Gear | 0.878 |
| 8th Gear | 0.698 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with coil springs, 23mm stabilizer bar, and ECS (Electronically Controlled Suspension) |
| Rear Suspension | Multi-Link Independent with 24mm stabilizer bar and ECS (Electronically Controlled Suspension) |
| Front Stabilizer Bar | Standard (23mm) |
| Rear Stabilizer Bar | Standard (24mm) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 14.2" x 1.2" (≈361 x 30 mm) |
| Rear Brake Disc | Ventilated Disc, 12.4" x 0.8" (≈315 x 20 mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 8.0J Alloy |
| Wheels Rear | 19 x 8.0J Alloy |
| Tires Front | 245/35R19 (Michelin Pilot Sport 4S summer) |
| Tires Rear | 245/35R19 (Michelin Pilot Sport 4S summer) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.1 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 55.7 in |
| Wheelbase | 107.1 in |
| Front Track | 62.4 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 14.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,296 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.7 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 50.5 in |