2023 Hyundai IONIQ 5 SE RWD
The 2023 Hyundai IONIQ 5 SE RWD is a 168-hp electric with a single-speed reduction gear; shift-by-wire; gear ratio 2.263:1; final gear ratio 4.706:1; drive modes: eco / comfort / sport / snow and rear-wheel drive. It starts at $45,500 MSRP and is rated at 114 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $45,500 |
| MSRP with Destination | $46,835 |
| Destination Charge | $1,335 |
| Engine | |
| Engine Type | Permanent-Magnet Synchronous Motor (PMSM); rear-mounted; 168 kW (225 hp) maximum power; 350 Nm (258 lb-ft) maximum torque; 77.4 kWh lithium-ion polymer battery @ 697V (2P192S); battery preconditioning; SK Innovation cells; 10.9 kW on-board charger (OBC); ultra-fast charging up to 800V/350 kW; AC Level II 240V charge time: 7 hrs 10 min (10-100%); DC rapid charge 150kW: ~25 min (10-80%); DC rapid charge 800V: 18 min (10-80%) |
| Horsepower | 168 hp |
| Torque | 350 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed reduction gear; Shift-by-wire (column-mounted stalk); gear ratio 2.263:1; final gear ratio 4.706:1; drive modes: Eco / Comfort / Sport / Snow |
| Fuel Economy | |
| City | 132 MPG |
| Highway | 98 MPG |
| Combined | 114 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut; high-performance damper |
| Rear Suspension | Multi-link independent (5-link); high-performance damper |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8 in. (Φ325x30mm) ventilated disc; active hydraulic booster (regenerative braking) |
| Rear Brake Disc | 12.8 in. (Φ325x12mm) solid disc; electric parking brake w/ automatic vehicle hold |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 7.5J alloy |
| Wheels Rear | 19 x 7.5J alloy |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.5 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 63 in |
| Wheelbase | 118.1 in |
| Front Track | 64.6 in |
| Rear Track | 65 in |
| Ground Clearance | 6.1 in |
| Cargo Volume | 27.2 ft³ |
| Curb Weight | 4,200 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 38.7 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 57.7 in |
| Shoulder Room Rear | 57.7 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 53.6 in |