2023 Hyundai Ioniq 6 SE SR RWD
The 2023 Hyundai Ioniq 6 SE SR RWD is a 149-hp with a single-speed reduction gear, shift-by-wire and rear-wheel drive. It starts at $41,600 MSRP and is rated at 135 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $41,600 |
| MSRP with Destination | $42,715 |
| Destination Charge | $1,115 |
| Engine | |
| Engine Type | Permanent Magnet Synchronous Motor (PMSM) – Single Rear Motor |
| Horsepower | 149 hp |
| Torque | 258 lb-ft |
| Injection Type | Electric (53 kWh / 480V Lithium-ion Battery) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed Reduction Gear, Shift-by-Wire (SBW) |
| 1st Gear | 2.263 |
| Final Drive | 4.471 |
| Fuel Economy | |
| City | 151 MPG |
| Highway | 120 MPG |
| Combined | 135 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut, gas damper |
| Rear Suspension | Multi-link, gas damper |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8" x 1.2" Ventilated Disc (Φ325x30 mm) |
| Rear Brake Disc | 12.8" x 0.5" Solid Disc (Φ325x12 mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J Alloy (offset 51mm) |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J Alloy (offset 51mm) |
| Tires Front | 225/55R18 all-season |
| Tires Rear | 225/55R18 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 191.1 in |
| Width | 74 in |
| Height | 58.9 in |
| Wheelbase | 116.1 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 64.7 in |
| Ground Clearance | 5.6 in |
| Cargo Volume | 11.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,935 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 36.9 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 39.2 in |
| Shoulder Room Front | 58 in |
| Shoulder Room Rear | 57.3 in |
| Hip Room Front | 55.2 in |
| Hip Room Rear | 51.1 in |