2023 Hyundai Kona SE AWD
The 2023 Hyundai Kona SE AWD is a 147-hp inline-4 with an intelligent variable transmission and all-wheel drive. It starts at $23,640 MSRP and is rated at 30 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $23,640 |
| MSRP with Destination | $24,975 |
| Destination Charge | $1,335 |
| Engine | |
| Engine Type | Nu 2.0L MPI Atkinson Cycle DOHC 16-valve Inline 4-cylinder |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with Dual-CVVT |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | MPI (Multi-Point Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | HTRAC All-Wheel Drive (Active On-Demand) |
| Transmission | |
| Transmission | Intelligent Variable Transmission (IVT) with SHIFTRONIC |
| 1st Gear | 2.68 |
| Reverse | 2.822 |
| Final Drive | 5.715 |
| Fuel Economy | |
| City | 28 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs and hollow stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link independent with stabilizer bar and gas-pressurized shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 12.0" |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 11.2" |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 6.5J Alloy |
| Wheels Rear | 16 x 6.5J Alloy |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 165.6 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 61 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Front Track | 62 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Cargo Volume | 19.2 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 35.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |