2023 Hyundai Kona Limited AWD
The 2023 Hyundai Kona Limited AWD is a 195-hp turbocharged inline-4 with a 7-speed ecoshift dual clutch transmission and all-wheel drive. It starts at $30,450 MSRP and is rated at 29 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $30,450 |
| MSRP with Destination | $31,785 |
| Destination Charge | $1,335 |
| Engine | |
| Engine Type | Gamma 1.6L Turbo-GDI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder |
| Horsepower | 195 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1500-4500 rpm |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | GDI (Gasoline Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | HTRAC All-Wheel Drive (Active On-Demand) |
| Transmission | |
| Transmission | 7-speed EcoShift Dual Clutch Transmission (DCT, dry) with SHIFTRONIC |
| 1st Gear | 3.929 |
| 2nd Gear | 2.318 |
| 3rd Gear | 2.043 |
| 4th Gear | 1.07 |
| 5th Gear | 0.822 |
| 6th Gear | 0.884 |
| 7th Gear | 0.721 |
| Reverse | 5.304 |
| Final Drive | 4.294 |
| Fuel Economy | |
| City | 27 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs and hollow stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link independent with stabilizer bar and gas-pressurized shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 12.0" |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 11.2"; Electronic Parking Brake (EPB) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.0J Alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.0J Alloy |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 166 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 62 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Front Track | 61.4 in |
| Rear Track | 61.7 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Cargo Volume | 19.2 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 35.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |