2023 Hyundai Kona Electric SEL
The 2023 Hyundai Kona Electric SEL is a 201-hp with a single-speed reduction gear and front-wheel drive. It starts at $37,300 MSRP and is rated at 120 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $37,300 |
| MSRP with Destination | $38,635 |
| Destination Charge | $1,335 |
| Engine | |
| Engine Type | Permanent-Magnet Synchronous Motor (PMSM) |
| Horsepower | 201 hp |
| Torque | 291 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed Reduction Gear (Shift-by-Wire) |
| 1st Gear | 7.981 |
| Fuel Economy | |
| City | 134 MPG |
| Highway | 106 MPG |
| Combined | 120 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with coil springs and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-Link Independent with trailing arm |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 305 x 25 mm (≈12.0") |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 300 x 10 mm (≈11.8") |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0J Alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0J Alloy |
| Tires Front | 215/55R17 |
| Tires Rear | 215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 165.6 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 61.2 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Front Track | 61.6 in |
| Rear Track | 62 in |
| Ground Clearance | 6.2 in |
| Cargo Volume | 19.2 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 37.7 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 33.4 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |