2023 Hyundai Kona N N FWD
The 2023 Hyundai Kona N N FWD is a 276-hp turbocharged inline-4 with a n 8-speed wet dual-clutch transmission and front-wheel drive. It starts at $34,950 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,950 |
| MSRP with Destination | $36,285 |
| Destination Charge | $1,335 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Turbocharged GDI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder ("Flat Power") |
| Horsepower | 276 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 289 lb-ft @ 2100-4700 rpm |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | GDI (Gasoline Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Differential Type | N Corner Carving Differential (Electronic Limited-Slip Differential) |
| Transmission | |
| Transmission | N 8-speed Wet Dual-Clutch Transmission (AM-S8) with SHIFTRONIC Paddle Shifters |
| 1st Gear | 3.714 |
| 2nd Gear | 2.261 |
| 3rd Gear | 2.174 |
| 4th Gear | 1.621 |
| 5th Gear | 0.927 |
| 6th Gear | 0.767 |
| 7th Gear | 0.878 |
| 8th Gear | 0.698 |
| Reverse | 3.697 |
| Final Drive | 3.933 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, 22mm hollow stabilizer bar, and ECS (Electronically Controlled Suspension) |
| Rear Suspension | Multi-link independent with ECS (Electronically Controlled Suspension) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 14.2" (with brake cooling duct) |
| Rear Brake Disc | Ventilated Disc, 12.4" (with brake prefill) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 19 x 7.5J Alloy |
| Tires Front | 235/40R19 (Pirelli P Zero high-performance) |
| Tires Rear | 235/40R19 (Pirelli P Zero high-performance) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 165.9 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 61.6 in |
| Wheelbase | 102.4 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 62 in |
| Ground Clearance | 6.8 in |
| Cargo Volume | 19.2 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 35.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.5 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |