2023 Hyundai Nexo Blue
The 2023 Hyundai Nexo Blue is a 120-hp electric with a single-speed reduction gear; ratio 7.981:1; shift-by-wire; drive modes: comfort / eco / eco+ and front-wheel drive. It starts at $60,135 MSRP and is rated at 61 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $60,135 |
| MSRP with Destination | $61,470 |
| Destination Charge | $1,335 |
| Engine | |
| Engine Type | Hydrogen Fuel Cell Electric Vehicle (FCEV); Polymer Electrolyte Membrane fuel cell stack; 440 cells; 95 kW stack power (3.1 kW/liter @ 0.6 V); 60.0% system efficiency; cold start to -30°C (-22°F); 1.56 kWh lithium-ion polymer buffer battery (240V, 40 kW); total system power: 135 kW (95 kW stack + 40 kW battery) |
| Horsepower | 120 hp |
| Torque | 291 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed reduction gear; ratio 7.981:1; Shift-by-Wire; drive modes: Comfort / Eco / Eco+ |
| Fuel Economy | |
| City | 65 MPG |
| Highway | 58 MPG |
| Combined | 61 MPG |
| Recommended Fuel | Hydrogen (H2); Type IV composite tank; 700 bar (10,153 psi) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut; gas-pressurized shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link; gas-pressurized shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.6 in. x 1.1 in. (320 x 28 mm) ventilated disc; active hydraulic booster (regenerative braking) |
| Rear Brake Disc | 11.9 in. x 0.4 in. (302 x 10 mm) solid disc; electronic parking brake |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 in. alloy |
| Wheels Rear | 17 in. alloy |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 183.9 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 109.8 in |
| Front Track | 63.7 in |
| Rear Track | 64.1 in |
| Ground Clearance | 6.4 in |
| Cargo Volume | 29.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,990 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 41.5 in |
| Legroom Rear | 38.6 in |
| Shoulder Room Front | 57.2 in |
| Shoulder Room Rear | 55.5 in |
| Hip Room Front | 54 in |
| Hip Room Rear | 53.5 in |