2023 Hyundai Santa Cruz SEL FWD
The 2023 Hyundai Santa Cruz SEL FWD is a 191-hp inline-4 with an 8-speed automatic torque converter w/ shiftronic and front-wheel drive. It starts at $28,190 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $28,190 |
| MSRP with Destination | $29,525 |
| Destination Charge | $1,335 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L GDI+MPI Smartstream DOHC 16-valve Inline-4 |
| Horsepower | 191 hp @ 6,100 rpm |
| Torque | 181 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, CVVT |
| Bore and Stroke | 85.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | GDI + MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed Automatic Torque Converter w/ SHIFTRONIC |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Final Drive | 4.081 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 17.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with coil springs, gas-pressurized shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link, gas-pressurized self-leveling shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8" x 1.2" Ventilated Disc (325 x 30 mm) |
| Rear Brake Disc | 12.8" x 0.5" Solid Disc (325 x 12 mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J Alloy |
| Tires Front | 245/60R18 |
| Tires Rear | 245/60R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 195.7 in |
| Width | 75 in |
| Height | 66.7 in |
| Wheelbase | 118.3 in |
| Front Track | 64.7 in |
| Rear Track | 64.9 in |
| Ground Clearance | 8.6 in |
| Approach Angle | 17.5° |
| Departure Angle | 23.2° |
| Cargo Volume | 27 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.7 in |
| Headroom Rear | 40.1 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 57.6 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Rear | 53.5 in |