2023 Hyundai Santa Fe Calligraphy AWD
The 2023 Hyundai Santa Fe Calligraphy AWD is a 281-hp turbocharged inline-4 with an 8-speed dual-clutch transmission and all-wheel drive. It starts at $44,300 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $44,300 |
| MSRP with Destination | $45,635 |
| Destination Charge | $1,335 |
| Engine | |
| Engine Type | Smartstream 2.5L Turbo GDI+MPI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder |
| Horsepower | 281 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 4000 rpm |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Turbo GDI + MPI (Dual Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | HTRAC All-Wheel Drive (Normal 100:0 ~ 50:50; AWD Lock 80:20 ~ 50:50) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed Dual-Clutch Transmission (Wet-type DCT) with SHIFTRONIC Paddle Shifters |
| 1st Gear | 3.429 |
| 2nd Gear | 2.217 |
| 3rd Gear | 2.217 |
| 4th Gear | 1.621 |
| 5th Gear | 0.86 |
| 6th Gear | 0.673 |
| 7th Gear | 0.791 |
| 8th Gear | 0.653 |
| Reverse | 3.697 |
| Final Drive | 3.316 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with coil springs and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-Link Independent with stabilizer bar (separated spring & shocks) |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 13.6" |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 12.0" |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 8.0J Alloy |
| Wheels Rear | 20 x 8.0J Alloy |
| Tires Front | 255/45R20 |
| Tires Rear | 255/45R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 188.4 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 66.3 in |
| Wheelbase | 108.9 in |
| Front Track | 64.5 in |
| Rear Track | 64.8 in |
| Ground Clearance | 8.2 in |
| Cargo Volume | 36.4 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.5 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 44.1 in |
| Legroom Rear | 41.7 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 58.3 in |
| Hip Room Front | 57.5 in |
| Hip Room Rear | 56.3 in |