2023 Hyundai Sonata SEL
The 2023 Hyundai Sonata SEL is a 191-hp inline-4 with a smartstream 8-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $27,975 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $27,975 |
| MSRP with Destination | $29,090 |
| Destination Charge | $1,115 |
| Engine | |
| Engine Type | Smartstream 2.5L GDI+MPI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder |
| Horsepower | 191 hp @ 6,100 rpm |
| Torque | 181 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with CVVT |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | GDI + MPI (Dual Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | Smartstream 8-speed Automatic with SHIFTRONIC (Torque Converter) |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Final Drive | 3.195 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-Link with stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 12.0" |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 11.2" |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0J Aluminum Alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0J Aluminum Alloy |
| Tires Front | 215/55R17 |
| Tires Rear | 215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.9 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 111.8 in |
| Front Track | 63.9 in |
| Rear Track | 64.2 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 16 ft³ |
| Curb Weight | 3,192 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 46.1 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
| Hip Room Rear | 54.4 in |