2023 Hyundai Sonata N Line
The 2023 Hyundai Sonata N Line is a 290-hp turbocharged inline-4 with an 8-speed n wet dual-clutch transmission and front-wheel drive. It starts at $34,825 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,825 |
| MSRP with Destination | $35,940 |
| Destination Charge | $1,115 |
| Engine | |
| Engine Type | Smartstream 2.5L Turbo GDI+MPI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder |
| Horsepower | 290 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 1650–4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with CVVT |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Turbo GDI + MPI (Dual Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed N Wet Dual-Clutch Transmission (DCT) with Paddle Shifters |
| 1st Gear | 3.643 |
| 2nd Gear | 2.304 |
| 3rd Gear | 2.217 |
| 4th Gear | 1.621 |
| 5th Gear | 0.884 |
| 6th Gear | 0.702 |
| 7th Gear | 0.791 |
| 8th Gear | 0.66 |
| Reverse | 3.697 |
| Final Drive | 4.077 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-Link with stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 13.6" |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 12.8" |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 8.0J Aluminum Alloy (N-unique finish) |
| Wheels Rear | 19 x 8.0J Aluminum Alloy (N-unique finish) |
| Tires Front | 245/40R19 |
| Tires Rear | 245/40R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 192.9 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 111.8 in |
| Front Track | 63.4 in |
| Rear Track | 63.7 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 16 ft³ |
| Curb Weight | 3,552 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 37.4 in |
| Legroom Front | 46.1 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
| Hip Room Rear | 54.4 in |