2023 Hyundai Tucson Limited AWD
The 2023 Hyundai Tucson Limited AWD is a 187-hp inline-4 with an 8-speed automatic torque converter; shiftronic; gear ratios: 1st 4.717 / 2nd 2.906 / 3rd 1.864 / 4th 1.423 / 5th 1.224 / 6th 1.000 / 7th 0.790 / 8th 0.635 / rev 3.239; final drive 3.648:1; drive modes: comfort / eco / sport / snow and all-wheel drive. It starts at $37,660 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $37,660 |
| MSRP with Destination | $38,995 |
| Destination Charge | $1,335 |
| Engine | |
| Engine Type | Smartstream 2.5L GDI + MPI DOHC 16-valve I4; 2,497cc; bore x stroke 85.5 x 101.5 mm; 13.0:1 compression; CVVT; ISG (Idle Stop & Go); Regular Unleaded |
| Horsepower | 187 hp @ 6,100 rpm |
| Torque | 178 lb-ft @ 4000 rpm |
| Drivetrain | |
| Drive Type | HTRAC AWD active on-demand |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed automatic torque converter; SHIFTRONIC; gear ratios: 1st 4.717 / 2nd 2.906 / 3rd 1.864 / 4th 1.423 / 5th 1.224 / 6th 1.000 / 7th 0.790 / 8th 0.635 / Rev 3.239; final drive 3.648:1; drive modes: Comfort / Eco / Sport / Snow |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Final Drive | 3.648 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 14.3 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut; coil springs; stabilizer bar; gas-pressurized shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link; stabilizer bar; gas-pressurized shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8 in. x 1.2 in. (325 x 30 mm) ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.0 in. x 0.4 in. (300 x 10 mm) solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 19 in. alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 19 in. alloy |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.3 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 66.3 in |
| Wheelbase | 108.5 in |
| Front Track | 63.6 in |
| Rear Track | 63.9 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Cargo Volume | 38.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,666 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.1 in |
| Headroom Rear | 39 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 41.3 in |
| Shoulder Room Front | 57.6 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Rear | 53.9 in |