2023 Hyundai Tucson SEL Plug-in Hybrid AWD
The 2023 Hyundai Tucson SEL Plug-in Hybrid AWD is a 261-hp turbocharged inline-4 with a 6-speed automatic torque converter; shiftronic; paddle shifters; shift-by-wire; gear ratios: 1st 4.638 / 2nd 2.826 / 3rd 1.841 / 4th 1.386 / 5th 1.000 / 6th 0.772 / rev 3.320; final drive 3.648:1; drive modes: comfort / eco / sport / snow and all-wheel drive. It starts at $37,500 MSRP and is rated at 80 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $37,500 |
| MSRP with Destination | $38,835 |
| Destination Charge | $1,335 |
| Engine | |
| Engine Type | Smartstream 1.6L Turbo-GDI DOHC 16-valve I4 (CVVD); 1,598cc; bore x stroke 75.6 x 89.0 mm; 10.5:1 compression; 180 hp @ 5,500 rpm / 195 lb-ft @ 1,500-4,500 rpm (gas engine); Regular Unleaded; Permanent Magnet Synchronous Motor (PMSM); 13.8 kWh lithium-ion battery (360V max); motor: 66.9 kW (90 hp) @ 2,100-3,300 rpm / 224 lb-ft @ 2,100 rpm; on-board charger: 7.2 kW (@240V, ~2 hrs); AER: 33 mi |
| Horsepower | 261 hp |
| Torque | 258 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | HTRAC AWD active on-demand (standard on all HEV/PHEV) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed automatic torque converter; SHIFTRONIC; paddle shifters; Shift-By-Wire; gear ratios: 1st 4.638 / 2nd 2.826 / 3rd 1.841 / 4th 1.386 / 5th 1.000 / 6th 0.772 / Rev 3.320; final drive 3.648:1; drive modes: Comfort / Eco / Sport / Snow |
| 1st Gear | 4.638 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.32 |
| Fuel Economy | |
| City | 80 MPG |
| Highway | 80 MPG |
| Combined | 80 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 11.1 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut; coil springs; stabilizer bar; gas-pressurized shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link; stabilizer bar; gas-pressurized shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8 in. x 1.2 in. (325 x 30 mm) ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.0 in. x 0.4 in. (300 x 10 mm) solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 19 in. alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 19 in. alloy |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.3 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 66.3 in |
| Wheelbase | 108.5 in |
| Front Track | 63.6 in |
| Rear Track | 63.9 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Cargo Volume | 31.9 ft³ |
| Curb Weight | 4,092 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.1 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 39.5 in |
| Shoulder Room Front | 57.6 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Rear | 53.9 in |