2024 Hyundai Elantra N MT
The 2024 Hyundai Elantra N MT is a 276-hp turbocharged inline-4 with a 6-speed manual w/ rev-matching and front-wheel drive. It starts at $33,700 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $33,700 |
| MSRP with Destination | $34,850 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Turbo GDI "Flat Power" DOHC Inline-4 |
| Horsepower | 276 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 289 lb-ft @ 2100-4700 rpm |
| Redline | 6,700 rpm |
| Bore and Stroke | 86 x 86 |
| Injection Type | Turbo GDI (Gasoline Direct Injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | N Corner Carving Differential (LSD w/ electronic control) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Manual w/ rev-matching |
| 1st Gear | 3.083 |
| 2nd Gear | 1.931 |
| 3rd Gear | 1.696 |
| 4th Gear | 1.276 |
| 5th Gear | 1.027 |
| 6th Gear | 0.854 |
| Reverse | 4.696 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Premium |
| Tank Capacity | 12.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ ECS (Electronically Controlled Suspension), 23 mm hollow stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link Independent w/ ECS (Electronically Controlled Suspension), rear chassis brace |
| Front Stabilizer Bar | 23 mm hollow |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 14.2" x 1.2" Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 12.4" x 0.8" Ventilated Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 8.0J Forged Alloy |
| Wheels Rear | 19 x 8.0J Forged Alloy |
| Tires Front | 245/35R19 Michelin Pilot Sport 4S (summer) |
| Tires Rear | 245/35R19 Michelin Pilot Sport 4S (summer) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.4 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 55.7 in |
| Wheelbase | 107.1 in |
| Cargo Volume | 14.2 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.6 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 50.5 in |