2024 Hyundai Ioniq 5 SE Dual Motor AWD
The 2024 Hyundai Ioniq 5 SE Dual Motor AWD is a 320-hp with a single-speed reduction gear and all-wheel drive. It starts at $49,350 MSRP and is rated at 99 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $49,350 |
| MSRP with Destination | $50,745 |
| Destination Charge | $1,395 |
| Engine | |
| Engine Type | Permanent-Magnet Synchronous Motor (PMSM) |
| Horsepower | 320 hp |
| Torque | 446 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed Reduction Gear (Shift-by-Wire) |
| 1st Gear | 2.263 |
| Final Drive | 4.706 |
| Fuel Economy | |
| City | 110 MPG |
| Highway | 88 MPG |
| Combined | 99 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with High-Performance Damper |
| Rear Suspension | Multi-Link (5-link) with High-Performance Damper |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, Φ325x30mm (12.8" x 1.2") |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, Φ325x12mm (12.8" x 0.5") |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 7.5J Aero Alloy |
| Wheels Rear | 19 x 7.5J Aero Alloy |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.5 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 63 in |
| Wheelbase | 118.1 in |
| Front Track | 64.6 in |
| Rear Track | 65 in |
| Ground Clearance | 6.1 in |
| Cargo Volume | 27.2 ft³ |
| Curb Weight | 4,519 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 38.7 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 57.7 in |
| Shoulder Room Rear | 57.7 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 53.6 in |