2024 Hyundai IONIQ 6 SEL Dual Motor AWD
The 2024 Hyundai IONIQ 6 SEL Dual Motor AWD is a 320-hp with a single-speed reduction gear; shift-by-wire; drive mode select and all-wheel drive. It starts at $48,750 MSRP and is rated at 103 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $48,750 |
| MSRP with Destination | $49,900 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | Dual Permanent-Magnet Synchronous Motor (PMSM); 165 kW rear + 74 kW front |
| Horsepower | 320 hp |
| Torque | 446 lb-ft |
| Injection Type | Electric (Battery) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD), Dual Motor |
| Differential Type | Front: Dog clutch (disconnector, AWD only) / Rear: none |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed Reduction Gear; Shift-by-Wire (column-mounted); Drive Mode Select (Eco / Normal / Sport / Snow / My Mode) |
| 1st Gear | 2.263 |
| Final Drive | 4.471 |
| Fuel Economy | |
| City | 111 MPG |
| Highway | 94 MPG |
| Combined | 103 MPG |
| Recommended Fuel | Electricity |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with gas damper |
| Rear Suspension | Multi-link with gas damper |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8 in. (325 mm × 30 mm) ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.8 in. (325 mm × 12 mm) solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 in. alloy |
| Wheels Rear | 20 in. alloy |
| Tires Front | 245/40R20 (all-season) |
| Tires Rear | 245/40R20 (all-season) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 191.1 in |
| Width | 74 in |
| Height | 58.9 in |
| Wheelbase | 116.1 in |
| Front Track | 64.2 in |
| Rear Track | 64.5 in |
| Ground Clearance | 5.6 in |
| Cargo Volume | 11.2 ft³ |
| Curb Weight | 4,616 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 36.9 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 39.2 in |
| Shoulder Room Front | 58 in |
| Shoulder Room Rear | 57.3 in |
| Hip Room Front | 55.2 in |
| Hip Room Rear | 51.1 in |