2024 Hyundai Kona SE FWD
The 2024 Hyundai Kona SE FWD is a 147-hp 2.0-liter inline-4 with an intelligent variable transmission and front-wheel drive. It starts at $24,250 MSRP and is rated at 31 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $24,250 |
| MSRP with Destination | $25,645 |
| Destination Charge | $1,395 |
| Engine | |
| Engine Type | Nu PE 2.0L MPI Atkinson DOHC 16-valve Inline 4-cylinder (1,999 cc); aluminum block and head; DCVVT; full engine cover |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; Dual Continuously Variable Valve Timing (DCVVT) |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | MPI (port injection); 2-step Variable Induction + VCM |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | Open front differential (FWD) / HTRAC active on-demand AWD coupling |
| Transmission | |
| Transmission | Intelligent Variable Transmission (IVT) with SHIFTRONIC manual shift mode; Shift-by-Cable; center-console Drive Mode Select |
| 1st Gear | 2.68 |
| Reverse | 2.822 |
| Final Drive | 6.052 |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, stabilizer bar, gas-pressurized shock absorbers |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (FWD) with gas-pressurized shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.2 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 in. alloy |
| Wheels Rear | 17 in. alloy |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 171.3 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 62.2 in |
| Wheelbase | 104.7 in |
| Front Track | 62.6 in |
| Rear Track | 63 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Cargo Volume | 25.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,005 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.9 in |
| Headroom Rear | 38.3 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 38.2 in |
| Shoulder Room Front | 56.8 in |
| Shoulder Room Rear | 55.2 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 52.4 in |