2024 Hyundai Kona Limited FWD
The 2024 Hyundai Kona Limited FWD is a 190-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed automatic torque converter and front-wheel drive. It starts at $31,800 MSRP and is rated at 28 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $31,800 |
| MSRP with Destination | $33,195 |
| Destination Charge | $1,395 |
| Engine | |
| Engine Type | Gamma II 1.6L Turbo-GDI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder (1,598 cc); aluminum block and head; semi-full engine cover |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 190 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1700-4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 mm |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | GDI (direct injection), turbocharged |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | Open front differential (FWD) / HTRAC active on-demand AWD coupling |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed Automatic Torque Converter with Shift-by-Wire and paddle shifters; center-console Drive Mode Select |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, stabilizer bar, gas-pressurized shock absorbers |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (FWD) with gas-pressurized shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.2 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 in. alloy |
| Wheels Rear | 19 in. alloy |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 171.3 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 62.4 in |
| Wheelbase | 104.7 in |
| Front Track | 62.3 in |
| Rear Track | 62.9 in |
| Ground Clearance | 6.9 in |
| Cargo Volume | 25.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,318 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.3 in |
| Headroom Rear | 38.3 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 38.2 in |
| Shoulder Room Front | 56.8 in |
| Shoulder Room Rear | 55.2 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 52.4 in |