2024 Hyundai Kona Electric SEL
The 2024 Hyundai Kona Electric SEL is a 201-hp with a single-speed reduction gear and front-wheel drive. It starts at $36,675 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $36,675 |
| MSRP with Destination | $38,070 |
| Destination Charge | $1,395 |
| Engine | |
| Engine Type | Permanent-Magnet Synchronous Motor (PMSM) |
| Horsepower | 201 hp |
| Torque | 188 lb-ft |
| Injection Type | Battery-electric (64.8 kWh lithium-ion, 358V) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Single-speed reduction gear with shift-by-wire |
| Final Drive | 10.65 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Electric (no liquid fuel) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 305 mm x 25 mm ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 300 mm x 10 mm solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0J alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0J alloy |
| Tires Front | 215/60R17 |
| Tires Rear | 215/60R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 171.5 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 62 in |
| Wheelbase | 104.7 in |
| Front Track | 62.6 in |
| Rear Track | 63 in |
| Ground Clearance | 5.9 in |
| Cargo Volume | 25.5 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.9 in |
| Headroom Rear | 38.3 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 36.4 in |
| Shoulder Room Front | 56.8 in |
| Shoulder Room Rear | 55.2 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 52.4 in |