2024 Hyundai Santa Cruz SEL AWD
The 2024 Hyundai Santa Cruz SEL AWD is a 191-hp 2.5-liter inline-4 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $31,150 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $31,150 |
| MSRP with Destination | $32,545 |
| Destination Charge | $1,395 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L GDI+MPI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder (Smartstream) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 191 hp @ 6,100 rpm |
| Torque | 181 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with CVVT |
| Bore and Stroke | 85.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | GDI + MPI (dual injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | HTRAC AWD (Active On-Demand) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed automatic with SHIFTRONIC |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Final Drive | 4.081 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 17.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, gas-pressurized shocks |
| Rear Suspension | Multi-link with gas-pressurized self-leveling shocks |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8 in (325 mm) x 1.2 in (30 mm) ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.8 in (325 mm) x 0.5 in (12 mm) solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J alloy |
| Tires Front | 245/60R18 |
| Tires Rear | 245/60R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 195.7 in |
| Width | 75 in |
| Height | 66.7 in |
| Wheelbase | 118.3 in |
| Front Track | 64.7 in |
| Rear Track | 64.9 in |
| Ground Clearance | 8.6 in |
| Approach Angle | 17.5° |
| Departure Angle | 23.2° |
| Cargo Volume | 27 ft³ |
| Curb Weight | 3,928 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 39.6 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 57.6 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Rear | 53.5 in |