2024 Hyundai Santa Fe XRT AWD
The 2024 Hyundai Santa Fe XRT AWD is a 277-hp 2.5-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed wet dual-clutch and all-wheel drive. It starts at $40,600 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $40,600 |
| MSRP with Destination | $42,015 |
| Destination Charge | $1,415 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L Turbo GDI+MPI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder (Smartstream) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 277 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | HTRAC AWD (Active On-Demand) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed wet dual-clutch (DCT, D8LF1) with SHIFTRONIC and paddle shifters |
| 1st Gear | 3.429 |
| 2nd Gear | 2.217 |
| 3rd Gear | 2.217 |
| 4th Gear | 1.621 |
| 5th Gear | 0.86 |
| 6th Gear | 0.673 |
| 7th Gear | 0.791 |
| 8th Gear | 0.653 |
| Reverse | 3.697 |
| Final Drive | 3.316 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 17.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, gas-pressurized shocks (advanced valving) |
| Rear Suspension | Multi-link independent with gas-pressurized shocks (advanced valving) |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8 in ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.0 in solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in alloy |
| Wheels Rear | 18 in alloy |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 190.2 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 67.7 in |
| Wheelbase | 110.8 in |
| Front Track | 64.8 in |
| Rear Track | 65.1 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Approach Angle | 19.3° |
| Departure Angle | 21.8° |
| Cargo Volume | 14.6 ft³ |
| Curb Weight | 4,486 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 39.6 in |
| Legroom Front | 44.4 in |
| Legroom Rear | 42.3 in |
| Shoulder Room Front | 59.5 in |
| Shoulder Room Rear | 58.1 in |
| Hip Room Front | 56.5 in |
| Hip Room Rear | 54.9 in |