2024 Hyundai Santa Fe Calligraphy Hybrid FWD
The 2024 Hyundai Santa Fe Calligraphy Hybrid FWD is a 231-hp 1.6-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $47,000 MSRP and is rated at 36 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $47,000 |
| MSRP with Destination | $48,415 |
| Destination Charge | $1,415 |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L Turbo GDI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder + HEV electric motor (Smartstream) |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 231 hp |
| Torque | 271 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | GDI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed automatic (AGMF2H-2) with SHIFTRONIC and paddle shifters |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy | |
| City | 36 MPG |
| Highway | 35 MPG |
| Combined | 36 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 17.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, gas-pressurized shocks (advanced valving) |
| Rear Suspension | Multi-link independent with gas-pressurized shocks (advanced valving) |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.6 in ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.8 in solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 in alloy |
| Wheels Rear | 20 in alloy |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 190.2 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 67.7 in |
| Wheelbase | 110.8 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 64.8 in |
| Ground Clearance | 7 in |
| Approach Angle | 17.4° |
| Departure Angle | 20.9° |
| Cargo Volume | 14.6 ft³ |
| Curb Weight | 4,431 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 39.6 in |
| Legroom Front | 44.4 in |
| Legroom Rear | 41.5 in |
| Shoulder Room Front | 59.5 in |
| Shoulder Room Rear | 58.1 in |
| Hip Room Front | 56.5 in |
| Hip Room Rear | 54.9 in |