2024 Hyundai Sonata SEL AWD
The 2024 Hyundai Sonata SEL AWD is a 191-hp 2.5-liter inline-4 with a smartstream 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $29,000 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $29,000 |
| MSRP with Destination | $30,115 |
| Destination Charge | $1,115 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L GDI+MPI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder (Smartstream) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 191 hp @ 6,100 rpm |
| Torque | 181 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve with CVVT |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | GDI + MPI (dual injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | HTRAC AWD |
| Transmission | |
| Transmission | Smartstream 8-speed automatic with SHIFTRONIC and paddle shifters |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Unleaded |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut with gas shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link with gas shock absorber |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.0 in ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.2 in solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0J alloy |
| Wheels Rear | 17 x 7.0J alloy |
| Tires Front | 215/55R17 |
| Tires Rear | 215/55R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 193.3 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 111.8 in |
| Front Track | 63.9 in |
| Rear Track | 64.2 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Curb Weight | 3,466 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 46.1 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
| Hip Room Rear | 54.4 in |