2024 Hyundai Tucson XRT AWD
The 2024 Hyundai Tucson XRT AWD is a 187-hp 2.5-liter inline-4 with an 8-speed automatic torque converter and all-wheel drive. It starts at $35,825 MSRP and is rated at 25 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $35,825 |
| MSRP with Destination | $37,200 |
| Destination Charge | $1,375 |
| Engine | |
| Engine Type | Smartstream 2.5L GDI+MPI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder (2,497 cc); aluminum block and head; CVVT; full engine cover |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 187 hp @ 6,100 rpm |
| Torque | 178 lb-ft @ 4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve; Continuously Variable Valve Timing (CVVT) |
| Bore and Stroke | 85.5 x 101.5 mm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | GDI (direct) + MPI (port) sequential injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | HTRAC AWD (Active On-Demand) |
| Differential Type | Open front differential (ICE FWD) / HTRAC active on-demand AWD coupling |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed automatic torque converter (SHIFTRONIC; optional steering-wheel paddle shifters and Shift-By-Wire; center-console Drive Mode Select) |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Final Drive | 3.648 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, stabilizer bar, gas-pressurized shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link with stabilizer bar, gas-pressurized shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.8 in. (325 mm × 30 mm) ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 12.0 in. (300 mm × 10 mm) solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J × 19 in. alloy |
| Wheels Rear | 7.5J × 19 in. alloy |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 182.3 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 66.3 in |
| Wheelbase | 108.5 in |
| Front Track | 63.6 in |
| Rear Track | 63.9 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Cargo Volume | 38.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,690 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.1 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 41.3 in |
| Shoulder Room Front | 57.6 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Rear | 53.9 in |